חשיבה חיובית

"אין דבר טוב או רע

זו רק המחשבה שגורמת לזה" 

שייקספיר


מחשבה היא קליטת מידע מהסביבה על ידי החושים , שליפתו מן הזיכרון ועיבודו. בחברה של עידן המידע, יכולת זו חיונית לתפקוד של האדם בכל ההיבטים של חייו.‏ זהו  כוח אדיר שיכול להעצים או לדכא את חיינו. כאשר אנו מודעים למחשבות שלנו אנו יכולים לשפר את חיינו באופן משמעותי.

כל דבר מוחשי/גשמי בעולמנו התחיל כמחשבה, כזרע רעיוני. ללא המחשבות היינו מכונות אוטומטיות, רובוטים המבצעים רצף של פעולות ותגובות. המחשבה היא שהופכת אותנו לאנושיים .

המוח שלנו דומה מאוד למחשב. הוא מכיל תאים וזיכרונות מוגדרים. לכל תא במוח מילה שהוא אחראי לה או מתוכנת אליה. כל תא וכל מילה הם בעלי תדר מסוים. מכאן שהמוח שלנו הוא כעין תחנת ממסר המשדרת וקולטת גלים ותדרים.


מחקרים בתחום מדעי ההתנהגות מצביעים בברור על כך שאנשים בעלי  חשיבה חיובית,  הינם אנשים המתארים את עצמם כבעלי איכות חיים טובה, סיפוק , שביעות רצון  וחשים  רמת אושר גבוהה. הם מצליחים יותר מבחינה משפחתית, חברתית ותעסוקתית מאשר אלה אשר בדרך כלל נוטים לחשוב בצורה שלילית.


המחשבות המתחוללות בראשינו הן מעין מעגל ומזינות זו את זו לפי העיקרון "דומה מושך דומה" :  מחשבה חיובית המתבטאת באופטימיות  יוצרת פעולה חיובית המביאה לתגובה חיובית שתיצור מחשבה חיובית ושוב.... ואם מה שירוץ בראשינו יהיה שלילי  זה בדיוק מה שנראה: מחשבה שלילית יוצרת פעולה שלילית המביאה לתגובה שלילית ושוב לפסימיות....  


הבשורה המשמחת היא  שכאשר אנו מגיעים לרמת מודעות אנו יכולים להשפיע על עצמינו  , ללמוד לחשוב באופן חיובי וכך לשנות את הדיאלוג הפנימי שאנו מנהלים עם עצמינו. אם נפיץ סביבנו תדר חיובי, בצורת מחשבה או מילים, יתחבר תדר זה לתדר דומה לו בסביבה שלנו וכך נמצא את עצמנו יותר ויותר בסביבה חיובית, מוקפים באנשים בעלי מחשבה ודיבור בעלי תדר דומה.


איך נוכל להעצים את החשיבה החיובית בחיינו?


1. תרגול חשיבה חיובית – ניקוי המחשבות השליליות הישנות והכנסת מחשבות חדשות חיוביות:

כדי לגרום לשינוי, על המודעות שלנו להכיר את הצורך בשינוי ובוויתור על ההרגלים הישנים שלנו.  ככל שנתרגל מחשבות חיוביות ומילים חיוביות – המודעות שלנו תכיר את המקום הזה והפתח אליו יגדל ויתרחב עד שהדבר יתרחש באופן ספונטני וכך האנרגיה החיובית תתחיל לנוע בתוכנו ומסביבנו.

כמו נבואה המגשימה את עצמה, החשיבה החיובית מגשימה את עצמה אם חוזרים עליה מספיק פעמים. דמיינו את הסיטואציה כאילו היא כבר  מתרחשת ברגע זה.

לדוגמא: "אני לא בודד בעולם, מעגל החברים שלי הולך וגדל מידי יום",

"השפע ביקום זורם אלי ואל חיי בקלות ובפשטות "


2. נטרלו מחשבות שליליות - כל פעם שאתה תופס את עצמך חושב מחשבה שלילית תגיד לעצמך בלב: מבוטל, מבוטל, מבוטל. על ידי כך תוכל למנוע מהמחשבה השלילית להישאר במוחך. זו דרך טובה לנטרל את המחשבות השליליות.


2. אמצו לעצמכם מנטרות ואמרו אותן בקול רם.

אני בוחר/ת לחיות חיים מהנים

אני מודה על כל רגע של הנאה

אני מודע/ת לכוחו הרב של החיוך . אני מרבה לחייך.

אני אוהב/ת עצמי כפי שאני

אני ראוי/ה לאהבה.


 3. החליפו ביטויים שליליים בביטויים חיוביים.

במקום לומר "קשה" – אמרו "מאתגר"

במקום לומר"לא לשכוח" – אמרו "היום אזכור"

אין כישלונות – יש הזדמנויות

אין טעויות – יש שעורים


4. זכרו שלא הכל שחור או לבן - בין עשייה לאי עשייה יש הרבה מצבים באמצע, זה לא או שתצליח או שלא, אלא ככל שתתמידו יותר תצליחו יותר. חשוב להסתכל על הכל בצורה יחסית.


5. הפכו את המחשבה החיובית לגוף ראשון ואת השלילית לגוף שלישי - כשאר אתה משדר למוח מסר חיובי ראוי להשליך זאת על עצמך. כי זה יפעל על התת מודע לטובה. כאשר מדובר בשלילי נסח בצורה כללית בגוף שלישי כדי להימנע מלהכניס את התדר  השלילי אל תת המודע.


6. ראו את הפתרון ולא את הבעיה - נתקלתם בבעיה? במקום לדאוג ולהציף את ראשכם במחשבות שליליות, השתמשו בכוח הדמיון ודמיינו שפתרתם את הבעיה על הצד הטוב ביותר, ראו את הפתרון ולא את הבעיה.


7. התחייבו – התחייבו לפי עצמכם להיות חיוביים יותר ויותר מיום ליום, ותדר שלוות הנפש, שמחה , ברכה ושפע יקיפו אתכם.מה נרוויח מחשיבה חיובית?

חשיבה חיובית הופכת אותנו ליצירתיים  ובעלי יכולת התמודדות טובה יותר עם אתגרי החיים. חשיבה חיובית מחזקת את בריאותינו  הפיזית. חשיבה חיובית היא המפתח לאופטימיות כדרך חיים .

חשיבה חיובית היא בסיס למציאות של שפע, שגשוג והצלחה.

חשיבה חיובית בזוגיות תומכת בזוגיות טובה והרמונית. חשיבה חיובית היא  דרך לחיים מוגשמים  של מימוש עצמי והגשמה עצמית.

חשיבה חיובית הופכת אותנו  ליותר נעימים שלווים וחברותיים.

חשיבה חיובית מובילה לאהבת הזולת ולקבלה עצמית.

חשיבה חיובית מביאה לשלוות נפש, רוגע ומכאן לאושר. חשיבה חיובית משנה את חיינו  ואנו חווים הצלחה בתחומים רבים יותר.אתה נמצא במקום בו נמצאות מחשבותיך ! ודא שמחשבותיך נמצאות במקום בו אתה רוצה להיות !  רבי נחמן מברסלב

.